My Favorite Movies


  damagedtodeath's Rating My Rating
1
Chopper (2001,  R)
Chopper
excellent funny film
2
Casino (1995,  R)
Casino
Class
3
Blow (2001,  R)
Blow
probably depps best film
4
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
Dead Man's Shoes
Very good film!
5
American History X (1998,  R)
American History X
Superb
6
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
good film
7
8 Mile (2002,  R)
8 Mile
brill film
8
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
brilliant!!!!!
9
The Rock (1996,  R)
The Rock
gotta see this film!!!!!!!
10
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Funny
11
Mean Machine (2002,  R)
Mean Machine
funny as fuck
12
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
good shooting scenes!and angelina jolie! what more could u ask for!
13
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers
excellent
14
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
good
15
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Classic trilogy
16
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
brilliant
17
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
close to the best of them all
18
Kevin & Perry Go Large (2000,  R)
Kevin & Perry Go Large
All i wanna do is do it, big girl big girl
19
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
What could be better than the scots slaying the english! FREEDOM. haha
20
Stealth (2005,  PG-13)
Stealth
I want an eddie
21
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood
good film!
22
Biker Boyz (2003,  PG-13)
Biker Boyz
ok
23
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
Kate beckinsale, need i say more!!! ;)
24
Constantine (2005,  R)
Constantine
Like it!!!!
25
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Very funny!
26
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
40 Days and 40 Nights
Funny
27
The Last Samurai (2003,  R)
The Last Samurai
good but you'd love tom cruise to die too
28
Days of Thunder (1990,  R)
Days of Thunder
Tom cruise at his best, ha ha
29
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
Luv it!
30
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
very good, worth seeing, not what i expected
31
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II
big fucking eyes but a nice fucking fish
32
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys
Watch where your swinging the dead leg
33
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans
brilliant
34
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
hey you guys!!!!!!!!!!
35
Freddy Got Fingered (2001,  R)
Freddy Got Fingered
daddy would u like some sausages?
36
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
best nam war movie
37
The Recruit (2003,  PG-13)
The Recruit
Reslly good
38
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Quality
39
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A bit weird but thats tarintino
40
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Quality film!
41
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
as good as the first
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Not as good as the first but still good
43
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
best yet
44
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
no bad
45
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
good for the cars and women, shit for the story!
46
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
classic
47
Troy (2004,  R)
Troy
Brilliant
48
Human Traffic (2000,  R)
Human Traffic
Best film about the drug culture ever!!!
49
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
Thats some high quality h2o
50
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Very funny
51
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
Tries to be mean machine, and fails but still quality!
52
Phone Booth (2003,  R)
Phone Booth
Not what i exoected!! really good!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments